Profilaktyka

Co powinno zawierać zdrowe śniadanie?

Dieta ma bardzo duży wpływ na zdrowie. Śniadanie zaś, jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, dlatego też warto zwrócić uwagę na to, by jego skład był jak najlepszy.

Dlaczego śniadanie jest tak ważne?

Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia, którego celem jest zapewnienie sił i energii organizmowi na pierwszą, zwykle najbardziej intensywną część dnia. Niestety wielu ludzi nie zjada, lub zjada małe śniadanie, ponieważ najzwyczajniej w świecie, brakuje im rano czasu, na przygotowanie odpowiednio zbilansowanego dnia. Jeżeli jednak chcesz zadbać o zdrowie i dietę, to pamiętaj, że twój pierwszy posiłek w ciągu dnia powinien zawierać szereg substancji odżywczych, takich jak:

  • Białko, czyli podstawowy budulec właściwej diety oraz komórek organizmu. Tą substancję odżywczą w dużych ilościach znaleźć można np. w jajkach. Odpowiednio duże spożycie białka to świetny sposób na zwiększenie sił i walkę z przemęczeniem.
  • Odpowiedni tłuszcz – zdrowy tłuszcz to ważny element zbilansowanej diety, który sprawia, że czujemy się najedzeni. Zdrowy tłuszcz znaleźć można np. w maśle orzechowym.
  • Błonnik, czyli substancja, która reguluje sposób działania układu pokarmowego. Należy pamiętać, aby spożywać go w umiarkowanych ilościach, tak aby uniknąć problemów natury gastrycznej. Błonnik znaleźć można w dużych dawkach w warzywach oraz owocach, która w dodatku są także źródłem cennych witamin.

Przygotowując śniadanie warto również zwrócić uwagę na tzw. indeks glikemiczny. Dobre śniadanie powinno cechować się możliwie najniższym poziomem indeksu glikemicznego. Chcąc sprawdzić, które pokarmy są w niego ubogie, a które bogato warto zaś skorzystać z odpowiednich kalkulatorów, które dostępne są w Internecie.

Warto także pamiętać o tym, aby śniadanie było różnorodne i smaczne. W przeciwnym wypadku szybko można się zniechęcić do przygotowywania odpowiednich porannych posiłków. Dobrze jest więc jeść codziennie nieco inny posiłek.

bard