Profilaktyka

Czy bieganie na pewno jest zdrowe?

Świadomość ludzi na temat relacji między trybem życia a zdrowiem jest coraz większa. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę na temat tego jak ważna jest aktywność fizyczna. W Polsce zaś od kilku lat przybywa osób, które biegają. Jaki jednak jest wpływ tego typu aktywności na stan zdrowia?

Jakie zdrowotne korzyści przynosi bieganie?

Bieganie, nawet to uprawiane rekreacyjnie, jest bardzo dobre dla ludzkiego zdrowia ponieważ powoduje:

  • Poprawę działania układu odpornościowego. Inaczej mówiąc, organizm biegacza lepiej sobie radzi z walką z zarazkami niż organizm osoby niepraktykującej żadnej formy aktywności fizycznej.
  • Niwelowanie ryzyka zachorowania na choroby układu krwionośnego. Systematyczne bieganie ma bardzo dobry wpływ na działanie serca i całego układu krwionośnego, gdyż bieganie to świetny sposób na poprawienie wydolności oraz ukrwienia.
  • Lepsze samopoczucie. W czasie biegania w organizmie wytwarzane są potężne dawki endorfin. Szczególnie bieganie na świeżym powietrzu ma pozytywny wpływ na stan zdrowia psychicznego. Bieganie może mieć więc zbawienny wpływ na depresyjne osoby, ale także i na tych, którzy np. próbują rozstać się z nałogiem papierosów.
  • Poprawę zdolności intelektualnych. Ruch ma świetny wpływ na nasze zdolności intelektualne. Wielu naukowców biega lub uprawia inny sport właśnie z tego powodu.
  • Wymodelowanie sylwetki. Bieganie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, z których spora część bywa ignorowana przez osoby bierne fizyczne. Możliwość poprawy swego wyglądu poprzez bieganie jest jednak argumentem, który trafia do większości ludzi.
  • Zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób, takich jak np. choroba Alzheimera.

Tak naprawdę jednak bieganie może pozytywnie wpłynąć na organizm człowieka pod wieloma innymi względami.

Czy bieganie może mieć negatywne skutki zdrowotne?

Odpowiedzialne, czyli poprzedzone rozgrzewką i przeprowadzane ze zrównoważoną intensywnością biegania, pod przynajmniej okresową kontrolą lekarską może mieć świetny wpływ na stan zdrowia człowieka. Kiedy do tego dołoży się jeszcze zbilansowaną dietę oraz skończy z używkami, to stan zdrowia może się poprawić diametralnie.

Potencjalnie jednak i biganie może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie, głównie wtedy, kiedy intensywność biegowa jest zbyt duża. Wbrew pozorom bieganie może mieć silnie uzależniający wpływ, ponieważ biegacze mogą czuć się uzależnieni od endorfin wyzwalanych w organizmie podczas aktywności fizycznej. Znane są przypadki, kiedy to ludzie poprzez bieganie skończyli z używkami i niezdrowym trybem życia, by po czasie szkodzić sobie nadmierną aktywnością fizyczną.

Bieganie może być przyczyną licznych kontuzji nóg, a szczególnie stóp, a także prowadzić do ogólnego wyczerpania organizmu. W dodatku, dla osób mających np. ukryte wady serca intensywne bieganie może być niezwykle groźne.

Z tych właśnie powodów należy biegać mądrze, ze zrównoważoną intensywnością. Przed rozpoczęciem treningów biegowych powinno się także zaczerpnąć porady lekarskiej, aby mieć pewność, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do takiej aktywności fizycznej.

Odpowiedzialny biegacz powinien także zainwestować w odpowiedni sprzęt, a w szczególności w dobre buty biegowe, po to, żeby ograniczyć możliwość powstania kontuzji. Przede wszystkim warto jednak pamiętać, że co za dużo, to nie zdrowo.

bard