Medycyna estetyczna

Czym tak naprawdę jest medycyna estetyczna?

Medycyna to dziedzina, która choć nie zbyt szybko, to jednak stale ewoluuje. Obecnie zaś rośnie znaczenie tzw. medycyny estetycznej, czyli dziedziny, która skupia się poprawie wyglądu pacjenta, przy użyciu mało inwazyjnych metod.

Czy medycyna estetyczna jest tym samym, co chirurgia plastyczna?

Od zarania dziejów podstawowym celem medycyny jest zapewnienie ludziom zdrowia. Obecnie jednak ludzie chcą być nie tylko zdrowi, ale też i dobrze oraz młodo wyglądać. Warto też zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy chirurgią plastyczną a medycyną estetyczną. Ta pierwsza jest inwazyjną i drogą metodą poprawiania wyglądu. Historia chirurgii plastycznej jest też znacznie dłuższa, a jej przejawem była np. poprawa wyglądu żołnierzy, którzy odnieśli ciężkie rany na wojnie.

Medycyna estetyczna jest zaś tańszym i mniej inwazyjnym sposobem na poprawę wyglądu, która jest wykorzystywana przez coraz większą liczbę pacjentów na świecie, tym bardziej, że wraz z postęp technologicznym zabiegi tego typu są coraz tańsze, mniej ryzykowne i przynoszą lepsze rezultaty.

Medycynę estetyczną i chirurgię plastyczną różnicuje również sposób znieczulania pacjentów. W tym pierwszym przypadku jest to znieczulenie miejscowe, a w drugim znieczulenie ogólne.

Jakie zabiegi wykonywane są w ramach medycyny estetycznej?

Narzędziem w medycynie estetycznej jest zwykle zastrzyk, czy też laser, a nie skalpel. Do zabiegów medycyny estetycznej zalicza się zaś między innymi:

  • Eliminowanie niewielkich blizn
  • Stosowanie środków podskórnych mających poprawić wygląd np. zredukować widoczność zmarszczek</li>
  • Zabiegi dermatologiczne
  • Modelowanie ciała
  • Redukcja cellulitu
  • Redukcja nadmiernego
  • Redukcja nadmiernego owłosienia czy też przeciwdziałanie efektom łysienia

Zabiegi tego typu nie są więc podyktowane stanem zdrowia pacjenta de facto, lecz jego wewnętrzną potrzebą poprawy wyglądu, a zabiegi tego typu przeprowadza się zwykle u osób, które cieszą się dobrym, ogólnym stanem zdrowia.

Jakie są perspektywy medycyny estetycznej?

Znacznie medycyny będzie rosło. Stale rośnie popyt na tego typu usługi, technologia wciąż się rozwija, a przede wszystkim jest to ogromny biznes, który przyciąga do siebie kolejnych specjalistów, chcących zarabiać duże pieniądze.

bard