Leczenie

Czym jest refluks?

Na refluks żołądkowy cierpi rosnąca liczba ludzi. Ta dolegliwość nie tylko jest nieprzyjemna i bolesna ale nieleczona może także prowadzić do zapadnięcia na poważne choroby, takie jak nowotwory.

Czym jest refluks?

Refluks to choroba, w czasie której następuje cofanie treści żołądkowej do przełyku. Tego typu zjawisko pojawia się sporadycznie u niemal każdego człowieka. Kiedy jednak dochodzi do tego często np. codziennie to jest to już poważne schorzenie, które może mieć fatalne skutki. Niektóre szacunki wskazują, że na tą przypadłość cierpieć może nawet 10 procent populacji.

Najpopularniejszym objawem refluksu tej choroby jest zgaga, czyli uczucie pieczenia w przełyku. Pacjenci, którzy cierpią na tą chorobę skarżą się jednak również na inne objawy, takie jak ślinotok, czy też uczucie utknięcia czegoś w gardle. Objawy mają tendencje do nasilania się w pozycji leżącej.

Czy refluks można wyleczyć?

Mimo tak szybkiego rozwoju medycyny, wiele chorób wciąż pozostaje zagadkowych, taką przypadłością jest właśnie refluks. Choroba z jednej strony jest dobrze poznana, a z drugiej nie istnieje jedna metoda, która zadziała w przypadku każdego pacjenta.

Nie ma także skutecznego leku, który byłby wstanie zlikwidować to schorzenie. Na szczęście istnieją preparaty, które skutecznie eliminują objawy tej choroby. Takie specyfiki obniżają poziom kwaśności, dzięki czemu pacjent nie odczuwa np. zgagi.

Zmagając się z tym schorzeniem ważna jest także odpowiednia dieta. Choć u różnych pacjentów, różne pokarmy mogą wywoływać objawy chorobowe, to co do zasady, pacjenci cierpiący na tą chorobę powinni stosować lekko strawną dietę i unikać alkoholu, potraw typu fast-food, napojów gazowanych czy też soku pomarańczowego. Ważne jest również to, aby nie jeść bezpośrednio przed pójściem spać. Wielu lekarzy zaleca także aktywność fizyczną, a także to, aby spać nawet na kilku poduszkach, ponieważ ogranicza to możliwość przesuwania się treści żołądkowej do przełyku.

Jak diagnozuje się refluks?

Chorobę zdiagnozować może tylko lekarz. Zwykle odbywa się to na podstawie wywiadu z pacjentem. Kiedy jednak choroba ma intensywne objawy konieczne mogą być dalsze badania diagnostyczne, których celem jest sprawdzenie tego, czy pacjent nie choruje na poważniejsze choroby. W tym celu przeprowadza się gastroskopie, czyli wprowadza mikrokamerę do przełyku pacjenta. Tego typu badanie może przynieść wiele cennych informacji na temat etapu choroby refluksowej, jest jednak przy tym bardzo nieprzyjemnym doświadczaniem dla pacjenta.

Warto się jednak badać, ponieważ niekontrolowany rozwój refluksu może doprowadzić do naprawdę poważnych chorób, takich jak np. nowotwór przełyku.

bard