Profilaktyka

Czy siedzący tryb życia może być zabójczy?

Wśród często bagatelizowanych czynników mających wpływ na stan zdrowia znajduje się siedzący tryb życia. Choć wielu osobom trudno w to uwierzyć, to ciągłe siedzenie może być przyczyną wielu chorób, a nawet znacznie obniżyć długość życia.

Dlaczego siedzący tryb życia jest zły?

Z punktu widzenia ewolucji człowiek jest przystosowany do przynajmniej umiarkowanej aktywności fizycznej, a spędzanie całych dni w pozycji siedzącej nie jest naturalne i może zwiększać ryzyko zapadnięcia na bardzo niebezpieczne choroby, takie jak nowotwory.

Brak ruchu doprowadza bowiem do wielu niekorzystnych sytuacji, takich jak nadwaga, obniżenie wydolności układu krążenia, czy też zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Siedzący tryb życia zwiększa również ryzyko pojawienia się nowotworów jelita grubego oraz piersi.

Kto powinien szczególnie zwrócić uwagę na ten problem?

Siedzący tryb życia dotyka głównie pracowników umysłowych, którzy powinni więc w wolnych chwilach dużo się ruszać i uprawiać sport. Niestety, w dzisiejszych czasach problem ten dotyka też coraz częściej dzieci, które całe dnie spędzają przed telefonem i komputerem.

Statystyki pokazują też, że pod względem aktywności fizycznej Polacy znacznie odstają od standardów Europy Zachodniej i to mimo tego, że w ostatnich latach panuje moda na zdrowe odżywianie oraz aktywny tryb życia.

bard