Leczenie

Jak bezpiecznie przejść antybiotykoterapie?

O tym, że antybiotykoterapia ma szkodliwe skutki uboczne, a bakterie mogą się na nie uodpornić słyszał chyba każdy z nas. Jak jednak w sposób bezpieczny i odpowiedzialny przyjmować antybiotyki?

O czym pamiętać podczas antybiotykoterapii?

Przyjmowanie antybiotyków jest wskazane w wielu przypadkach. Warto jednak przyjmować je w sposób rozsądny, czyli pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Po pierwsze zawsze trzeba wziąć pełną dawkę przepisaną przez lekarza, nawet jeśli objawy szybko minęły, ponieważ tylko przejście pełnej antybiotykoterapii daje długotrwałe skutki. Koniecznie należy też przestrzegać zażywania określonych przez lekarza dawek i przyjmować je w określonych godzinach. W czasie antybiotykoterapii należy także się wspomagać prebiotykami, odbudowującymi prawidłową florę bakteryjną, która ulega osłabieniu w czasie przejmowaniu antybiotyków.

Ważne jest, szczególnie w przypadku dzieci, odpowiednie spożywanie preparatów. Należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i ulotki i np. nie rozgryzać antybiotyków podanych w formie kapsułek.

Profilaktyka przede wszystkim?

Czasem trzeba użyć antybiotyków, ponieważ jest to jedyny sposób na szybkie i skuteczne pokonanie choroby. Warto jednak pamiętać, że antybiotykoterapia to ostateczność, a dużo lepiej jest po prostu dbać o zdrowie i minimalizować ryzyko rozwoju choroby, do etapu w którym antybiotyki okażą się koniecznością.

bard