Leczenie

Co wiemy na temat depresji?

Odbiera chęci do życia i jest powodem wielu zwolnień lekarskich. Cierpią na nią miliony i jest tematem szeroko nagłaśnianym w mediach. Mimo to wciąż pozostaje sporą tajemnicą. Co jednak dziś wiemy na temat depresji?

Depresja nie jedno ma imię

Jedni nie są wstanie wstać z łóżka. Inni zachowują się normalnie, lecz przeżywają wewnętrzny dramat. Jedni tracą przez nią kilogramy, drudzy tyją. Niektórzy cierpią cały czas, inni stale doświadczają nawrotów choroby. Depresja nie jest łatwa do zdiagnozowania. Czasami nawet doświadczeni lekarza mają z tym problem.

Sposoby leczenia depresji często różnią się od siebie. W przypadku tej choroby znalezienie skutecznego sposobu jest naprawdę trudne i często przybiera metodę prób i błędów.

Co do zasady jednak istnieją trzy sposoby leczenia depresji:

  • U psychologa – dla wielu pacjentów wciąż wizyta u psychologa i opowiadanie o swoich problemach jest trudnym doświadczeniem, jednak psychoterapia potrafi pomóc w wielu przypadkach
  • U psychiatry – leczenie farmakologiczne jest obecnie standardem, szczególnie u osób cierpiących na depresję o silnym nasileniu
  • Łącząc psychoterapię i leczenie farmakologiczne – połączenie dwóch powyższych metod w większości przypadków przynosi najlepsze efekty

Zmaganie się z depresją nie powinno się jednak kończyć wyłącznie na farmakologii i psychoterapii. Ważne, choć w przypadku zmagających się z tą chorobą i trudne, jest także odpowiednie podejście do życia i przezwyciężania swoich lęków i problemów. Wskazana jest tutaj np. aktywność ruchowa. Równie ważne w procesie leczenia jest zaangażowanie bliskich chorego, którzy powinni rozumieć czym jest i na czym polega depresja, tak by byli oni wstanie wspierać cierpiącą osobę.

W skrajnych przypadkach, czyli np. wtedy, kiedy pacjent przebył już próby samobójcze wskazane okazać się może nawet leczenie szpitalne.

Jakie są objawy depresji?

Depresja przybiera różne formy, dlatego zdiagnozować może ją tylko lekarz. Istnieje jednak wiele cech wspólnych, które łączą większość osób zmagających się z tym schorzeniem, a należy do nich:

  • Smutek i anhedonia
  • Zaburzenia snu zwykle pod postacią bezsenności, ale wielu pacjentów uskarża się także na nadmierną senność
  • Spadek popędu seksualnego
  • Myśli a nawet próby samobójcze, poczucie braku nadziei
  • Problemy ze skupieniem się na obowiązkach domowych oraz służbowych

Czy depresja jest uleczalna?

Depresja pozostaje sporą tajemnicą dla lekarzy, a statystyki pokazują, że problem z tą chorobą narasta i cierpi na nią coraz więcej ludzi. Przyczyny tego schorzenia nie są nawet do końca znane, choć przejmuje się, że za jej powstanie odpowiedzialny jest szereg czynników, takich jak np. predyspozycje genetyczne, czy też traumatyczne przeżycia, szczególnie jeśli miały miejsce w wieku dziecięcym.

Mimo to, specjaliści twierdzą, że praktycznie zawsze jest to choroba uleczalna, choć mająca też tendencję do nawracania.

Jak depresja wpływa na człowieka?

Depresja nie jest zwykłym smutkiem, tylko poważnym schorzeniem, które może spustoszyć cały organizm. Osoby zmagające się z tym schorzeniem żyją zwykle w ciągłym napięciu i nie mogą przestać rozmyślać. Długotrwała depresja może zaś być pośrednią przyczyną wielu poważnych chorób, nawet takich jak nowotwory.

bard