Leczenie

Fitoestrogeny, czyli medycyna alternatywna na menopauze

Alternatywna medycyna cieszy się sporym zainteresowaniem, a osoby które z niej korzystają, zachwalają jej wysoką naturalność. Ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem cieszą się zaś fitoestrogeny, czyli naturalne substancje, które mają leczyć objawy chorobowe u kobiet w czasie menopauzy. Czy jednak jest to na pewno skuteczna i bezpieczna metoda?

Czym są fitoestrogeny?

Fitoestrogeny to substancje chemiczne pochodzenia roślinnego, które mają działać w sposób zbliżony do estrogenu tj. hormony, których wytwarzanie w kobiecym ciele maleje w trakcie klimakterium.

Fitoestrogeny występują pod postacią:

  • Izoflawonów, które znaleźć można w roślinach strączkowych
  • Lignanów, które znajdują się np. w siemieniu lnianym

Te substancje można więc dostarczyć organizmowi przez odpowiednio dostosowaną dietę, lub też w dużo większych dawkach poprzez zażywanie tabletek, które zawierają tę substancję.

W jaki sposób fitoestrogeny mają pomagać?

Kobiety w trakcie menopauzy zmagają się z wieloma problemami, takimi jak trudne do zniesienia uderzenia gorąca. Aby przeciwdziałać tego typu objawom, często przeprowadzana jest hormonalna terapia estrogenami, czyli hormonem, który w czasie klimakterium jest wytwarzany w mniejszych ilościach.

Takie hormonalne terapie są skuteczne, jednak wiążą się z licznymi skutkami ubocznymi, a także potencjalnie mogą być przyczyną ciężkich chorób. Dlatego też wiele kobiet decyduje się na bardziej naturalną formę leczenia, czyli fitoestrogeny.

Czy fitoestrogeny są skuteczne i bezpieczne?

Potencjalnie mogą być one wysoce skuteczne, ponieważ np. w krajach azjatyckich, gdzie spożycie pokarmów bogatych w te substancje jest wysokie, pewne objawy menopauzy występują znacznie rzadziej.

Z drugiej jednak strony badania naukowe dotyczący tych substancji dają sprzeczny i niepełny obraz tego, czy fitoestrogeny rzeczywiście pomagają i czy ich użycie jest w pełni bezpieczne.

Część badań wskazuje, że te substancje mogą rzeczywiście w sposób bardziej naturalny od teapii hormonalnej przeciwdziałać niektórym skutkom menopauzy. Ponadto wskazuje się, że fitoestrogeny mogą także zmniejszać ryzyko zachorowania na osteoporozę, czy też na choroby serca.

Dokładny sposób działania fitoestrogenów wciąż nie został jednak zbadany, niektórzy uważają, że są one nieskuteczne lub też mało skuteczne. W dodatku potencjalne skutki uboczne stosowania fitoestrogenów także nie są dokładnie znane.

Czy warto stosować fitoestrogeny?

Tak jak w przypadku niemal każdego zagadnienia związanego z medycyną alternatywną, tak i fitoestrogeny wzbudzają różne opinie. Z jednej strony są to naturalne substancje, które potencjalnie mogą być skutecznym sposobem np. na walkę z uderzeniami gorąca w okresie menopauzy. Z drugiej jednak strony ich skuteczność nie została jednoznacznie potwierdzona. Trzeba także pamiętać, że nawet substancje naturalnego pochodzenia, spożywane w dużych dawkach mogą wywoływać szereg skutków ubocznych. Dlatego też warto rozważyć kurację tymi substancjami, jednak w tym celu należy zasięgnąć opinii lekarskiej.

bard